Блог >Проєктування офісних приміщень

Проєктування офісних приміщень
Офісні приміщення - це середовище, в якому співробітники знаходяться основну частину дня. Тому від грамотної організації робочої обстановки залежить продуктивність роботи, емоційне і фізичне здоров'я персоналу, а значить і успіх колективу і всієї компанії в цілому. З цієї причини проектування офісних приміщень має ряд особливостей, спрямованих на рішення архітектурних, функціональних і інженерних задач.
Особливості планувального рішення
Залежно від індивідуальних вимог замовника вибирається один з трьох типів планувальних рішень:
кабінетний тип
Дана схема планування офісних приміщень інтенсивно використовувалася в минулому, а тому її називають традиційною. Через неефективне використання простору приміщень кабінетний тип поступово відходить у небуття, хоча як і раніше використовується в планувальних рішеннях. Він влаштовує ті компанії, де йде чіткий поділ на відділи, в кожному з яких працює невелика кількість людей, які потребують усамітнення, особливої концентрації уваги або конфіденційності.
Кабінетний тип включає офісні приміщення двох видів: кімнати на 1-2 людини і приміщення на 3-х і більше співробітників. Зазвичай працівники офісів з кабінетної плануванням в роботі не перетинаються, за винятком присутності начальників відділів на загальній планерці, що проводиться керівниками компанії.
Open space (відкритий простір)
Планування типу оpen space обирають великі корпорації. Переважна більшість співробітників розміщуються в одному великому приміщенні, розділеному перегородками.
Дане планувальне рішення дозволяє економити офісну площу. До інших позитивних моментів відносяться:
високий дух колективізму;
простота в спілкуванні співробітників один з одним;
відсутність розмов, не пов'язаних з роботою, а значить марної трати часу.
Для начальства офіс з плануванням опен спейс - це можливість контролювати процес, що відбувається.
Одночасно з позитивними моментами існують і негативні, головним з яких є шум працюючих принтерів і телефонних розмов, що викликають у офісних співробітників роздратування і відчуття відсутності комфорту.
У США близько 70% співробітників працюють в офісах з оpen space плануванням, що дозволило провести дослідження в області впливу планувального рішення на здоров'я людини. Результати показали, що співробітники, що працюють в кабінетах беруть лікарняні на 62% рідше, ніж знаходяться в офісах з відкритим простором. Причина полягає в тому, що в густонаселеному просторі вірусу легше знайти потенційну жертву.
комбінований тип
Поєднання двох попередніх планувальних рішень вважається найефективнішим, хоча не настільки економічно вигідним, як оpen space. Приміщення з груповим і індивідуальним розміщенням співробітників відокремлюються одна від одної і від головної зони прозорими або напівпрозорими перегородками. Це дозволяє розвивати дух колективізму, але при цьому забезпечує ізоляцію від шуму.
Особливості архітектурного рішення
Архітектурне рішення будь-якого офісного приміщення залежить від обраного типу планування, але тим не менш існують загальні вимоги, що висуваються до дизайну інтер'єрів:
офісний простір має підкреслювати філософію компанії;
колірне рішення приймають відповідно до фірмового стилю. Наприклад: якщо головний колір логотипу компанії синій, то його присутність в дизайні офісу є обов'язковим;
інтер'єри приміщень своїм виглядом повинні залучати відвідувачів і підкреслювати високий статус компанії.
В процесі проектування при виборі оздоблювальних будівельних матеріалів упор робиться на екологічно чисті, що не виділяють шкідливих для здоров'я речовин.
Для влаштування підлог в офісах використовують такі підлогові покриття: ламінат, ковролін, ПВХ і килимову плитку, лінолеум. Останній вид покриття є найбільш популярним, особливо гетерогенний, основою якого служить склохолст. Він вогнетривкий, має високі показники зносостійкості.
Найбільш прийнятним видом стель є підвісна модульна конструкція. У приміщеннях з обмеженою висотою використовують натяжні стелі. Більш бюджетний варіант - це фарбування бетонної стельової поверхні.
Ефективне зонування відкритого простору здійснюється за допомогою скляних перегородок, які надають офісу презентабельний і акуратний вигляд. Для того, щоб приміщення частково або повністю приховати, використовують матову плівку або фотодрук. Популярними є і мобільні перегородки, що представляють собою легкий каркас з пластиковим заповненням. Їх мета - викликати у співробітників почуття самоти і захищеності.
У випадках, коли необхідно перетворити дві або більше кімнат для переговорів в зал для конференції, проектом передбачається влаштування перегородок, що трансформуються з рейковими системами. Вони зручні в експлуатації і дозволяють економно розпоряджатися площею офісу.
Особливості інженерного проектування
Проектування інженерних комунікацій в офісах не обмежується розробкою систем водопроводу, каналізації, опалення, вентиляції та освітлення. Фахівцям необхідно врахувати той факт, що в офісах розміщується значна кількість обладнання, що вимагає безперебійного і надійного електропостачання.
Крім того, розробляється система безпеки УЗО, покликана захистити співробітників офісу від уражень електричним струмом. Ця ж система запобігає виникненню пожежі при витоку струму через проводи з пошкодженою ізоляцією.
Проектування системи автоматичного пожежогасіння для офісу - це відповідальна робота, яка під силу тільки досвідченим фахівцям, які пройшли спеціальну акредитацію.