Блог >Особливості проектування будівель автозаправок з автомийкою та кафе

Особливості проектування будівель автозаправок з автомийкою та кафе
30.04.2021

Особливості проектування будівель автозаправок з автомийкою та кафе

Зростання кількості автомобілів і підвищених вимог до рівня обслуговування клієнтів зростає кількість АЗС, що відповідають світовим стандартам. Крім заправки бензином і дизельним паливом, автозаправні станції пропонують інші послуги, що забезпечують відвідувачам відпочинок і догляд за їх транспортними засобами. Такі комплекси отримали назву «АЗК».

Найбільш поширеним форматом універсальних заправних станцій є комплекс з автомийкою та кафе, де можна відпочити і перекусити в той час, коли автомобіль обслуговують. Це покладає на проектувальників відповідальність за зовнішній вигляд АЗК і комфортне перебування у них клієнтів.

До складу автозаправних комплексів входять групи приміщень різного функціонального призначення, що ускладнює процес проектування, оскільки до кожної групи висуваються свої санітарні, протипожежні, природоохоронні та інші вимоги.

Якщо групи приміщень різної категорії знаходяться в одній будівлі, то їх розділяють протипожежними перегородками. Найбільш зручним з точки комфорту є планування, коли до навісу над заправними колонками примикає зал для обслуговування клієнтів і кафе. Тут же знаходяться туалети.

В об'ємно-просторовому плані приміщення АЗК можуть розміщуватися таким чином:

- операційна АЗС, кафе і автомийка в одній будівлі;

- операційна АЗС і кафе під одним дахом, автомийка - в окремій будівлі;

- операційна АЗС - в одній будівлі, а кафе з автомийкою - в іншому, причому кафе може розміщуватися на другому поверсі.

У разі, коли під операційну АЗС відводиться окрема будівля, передбачається розміщення туалетів для клієнтів, вхід в які здійснюється з вулиці.

Архітектурною домінантою в автозаправному комплексі виступає навіс над ТРК з оригінальними колірними і світловими прийомами. Він є візитною карткою певної торгової марки, а тому до нього висуваються особливі вимоги в плані архітектурно-конструктивного і художнього рішень.

Особливості проектування АЗС

До складу АЗС входять:

ТРК (паливороздавальні колонки);

резервуари;

операційна.

Кількість ТРК встановлюється в залежності від розміру території, відведеної під АЗС. Число резервуарів об'ємом 25 м3 відповідає числу ТРК. На ділянці в 0,2 га згідно норм проектування допускається розміщення 4-х колонок, на 0,3 га - 6-ти, на 0,35 га - 8-ми і на 0,4 - 12-ти ТРК.

У більшості випадків до складу операторської входять наступні приміщення:

- клієнтський зал;

- службові приміщення;

- санвузол для персоналу;

- санвузол для клієнтів (в разі, якщо кафе не пов'язане з клієнтським залом;

- шиномонтажна кімната.

Особливості проектування мийки на АЗК

Незалежно від технології миття автомобілів, стаціонарна мийка являє собою будівлю з наступним набором приміщень:

- постів миття;

- операторського приміщення;

- кімнати для клієнтів;

- електрощитової і венткамери;

- адміністративного приміщення;

- побутового приміщення та санвузлів.

Особливість об'ємно-просторового рішення мийки, що примикає до будівлі операторної і кафе, полягає в тому, що багато приміщень поєднуються, таким чим досягається економія площі забудови. Наприклад, побутові приміщення та санвузли для персоналу одночасно служать як для працівників мийки, так і операторної, а кімнату для клієнтів замінює кафе, де встановлюється відеокамера, що дозволяє стежити за станом автомобіля.

Особливості проектування кафе на АЗК

Кафе в складі автозаправних комплексів бувають двох типів:

- точка фастфуду, що працює в межах міста. Це невелике за розміром кафе з обмеженим асортиментом. Акцент робиться на напівфабрикатах і готових виробах, а тому кухонний блок відсутній. Кафе розташовується в клієнтському залі операторної і не має окремого входу. Стійка видачі кафе, як правило, розташовується поруч з касовим апаратом АЗС. Посадочні місця можуть обмежуватися трьома столами;

- другий тип кафе краще проектувати в тому випадуц, коли автозаправний комплекс знаходиться між населеними пунктами або в передмісті. Оскільки такий фастфуд націлений на клієнтів, які перебувають тривалий час у дорозі і готові отримати повноцінний обід або вечерю, то кафе повинно бути обладнане кухнею, холодним і гарячим цехами та іншими приміщеннями, необхідними для функціонування повноцінного кафе.

Якого типу вибрати кафе, скільки постів повинна мати автомийка і яка кількість паливороздавальних колонок необхідно передбачити на автозаправному комплексі залежить від завдання на проектування. Опрацювання генплану на передпроектній стадії з дотриманням протипожежних, санітарних та прородоохранних норм дозволяє оцінити можливість розміщення АЗК в межах відведеної для нього ділянки.

Проектний інститут "Промвестпроект" пропонує професійне проектування автозаправних комплексів під ключ. Маємо досвід розробки проектів АЗС, АЗГС, АЗК та технології для правильного зберігання продуктів нафтопереробки, газу та правильної експлуатації автозаправного устаткування.

Ми можемо створити якісний проект АЗС у повній відповідності з діючими нормативними документами. Це дозволяє досить швидко отримувати всі дозвільні документи на будівництво спроектованої автозаправки.